Среща на гледни точки

21 - 23.06.2019

СРЕЩА НА ГЛЕДНИ ТОЧКИ: ЙОАНА ГРУДЗИНСКА, ЛЕА ТОДОРОВ И ЕЛИЦА ГЕОРГИЕВА ЗА ИЗПОЛЗВАНЕТО НА АРХИВНИ КАДРИ ВЪВ ФИЛМОВОТО ТВОРЧЕСТВО

22.06.2018г., 16:00 – 19:00 ФРЕНСКИ ИНСТИТУТ, ЗАЛА „СЛАВЕЙКОВ“
Давайки пример с опита си във „Всяка стена е врата“ и „Революция в училище 1918 – 1939“, както и с откъси от други филми, режисьорите Елица Георгиева и Йоана Грудзинска, както и Леа Тодоров (съсценарист на „Революция в училище“, режисьор на документалните филми „Да спасиш света в работно време“ и „Руска утопия“) ще разгледат темата за архивните кадри. И по-конкретно писането на сценарий, създаването на разказ, специфичността на режисурата и монтажа. В един филм, в който режисьорът използва заснети архивни кадри, тези процеси отново съществуват, но се планират и извършват по различен начин. Чрез погледа и камерата на друг, ние създаваме своя собствен поглед, използвайки този вече съществуващ материал от кадри и епизоди. Визуални и звукови фрагменти от историята, филмовите архиви носят колективно измерение, но биха могли да са част от конструкцията на интимен разказ – важен елемент, който Елица Георгиева, Йоана Грудзинска и Леа Тодоров ще ни разкрият. След срещата ще бъде прожектиран филма на Йоана Грудзинска „Революция в училище 1918 – 1939“
ВХОД СВОБОДЕН СЛЕД ПРЕДВАРИТЕЛНО ЗАПИСВАНЕ НА ИМЕЙЛ ARTEURBANACOLLECTIF@GMAIL.COM
Събитието ще се проведе на френски език, с превод.

ПРОЕКТЪТ Е ЧАСТ ОТ КАЛЕНДАРА НА КУЛТУРНИТЕ СЪБИТИЯ НА СТОЛИЧНА ОБЩИНА ЗА 2018Г.
ОТКРИТА

Young Cinema Sofia

Петото издание на фестивала „Срещи на младото европейско кино“ включва в програмата си безплатна открита лекция на тема „Музика и съвременно кино“

Две изкуства – музика и кино, взаимодействат едно с друго от началото на историята на филмовото изкуство. По какъв начин се променят техните отношeния
, как еволюират, за да въздействат на нашите емоции като зрители? Как се дефинира добрата филмова музика, какви са етапите, през които преминава нейното създаване, каква е връзката между композитора и режисьора? Как музиката се вписва в целия процес – от подготовката на филма до постпродукцията? И още: какви са изискванията на съвременното кино към музиката?
На тези и други въпроси ще отговорят френските композитори Пиер Деспрат и Франк Уилямс, както и кинокритика Арно Е, модератор на срещата.
), част от програмата на фестивала. Барабанист по образование, той специализира във висшето училище по кино „Луи Люмиер“ на тема „музикална сценография“, а по-късно и в Университета в Монреал, специалност „Дигитално изкуство“. Освен кариерата на композитор, той продължава и с дейността си на музикант.
Пиер Деспрат
e композитор на музиката на над 10 филма, между които „Дивите момчета“ (реж.
Бертран Мандико

Откриване с филма „Революция в училище”

Откриването на фестивала ще се проведе на 19 юни от 18:30 в кино "Одеон" на френската режисьорка от полски произход Йоанна Грудзинска. Филмът, създаден от архивни кадри, изследва алтернативните методи на образование, появили се в периода между двете световни войни. „Променете училището, за да промените света“, се казва във филма на Грудзинска. Този апел е валиден не само за онази епохата , но и днес, в епохата на духовна регресия. „Революция в училище” е историята на кадифената революция, тази на образованието. След края на Първата световна война, педагозите в Европа посочват виновника за бедствието: училището, фабриката за подчинение. Как да бъде образовано новото поколение без контрол и без наказания? Как да се проведе неговата еманципация? Само за няколко години, харизматични фигури като Мария Монтесори, Селестен Френе, Александър Нийл и др. ще се опитат да създадат едно ново утопично училище, училище на свободата. Филмът е представен успешно на десетки фестивали, кино и образователни форуми в Европа.


Съсценарист на този филм е Леа Тодоров, дъщеря на прочутия съвременен философ Цветан Тодоров. С родители като писателката Нанси Хюстън и Цветан Тодоров, Леа, въпреки че завършва политически науки се насочва към словото и към киното. Започва да работи като асистент-режисьор на Мария Манди, белгийски режисьор на документален и исторически филми.Паралелно сътрудничи като автор по различни проекти, както за документални, така и за художествени филми. Днес тя вече има опит като актриса, режисьор и сценарист, автор е на филмите „Спасяване на човечеството в работно време“ (2012) и „Руска утопия“ (2014). В момента Леа Тодоров подготвя нов проект около баща си и България: филм върху следите, които историята отпечатва върху индивидуалните съдби.